Ginekomastia
Czas trwania zabiegu: 90 minut
Znieczulenie: ogólne
Rekonwalescencja: 14 dni
Zdjęcie szwów w: 10-14 doba
Specjalna bielizna uciskowa na kolejne miesiące
GINEKOMASTIA
Ginekomastia to zaburzenie w postaci rozrostu tkanek męskiego gruczołu sutkowego – zarówno tkanki tłuszczowej, gruczołowej, jak i włóknistej. W efekcie męski tors nabiera nieco kobiecego wyglądu, co dla większości osób borykających się z tym problemem stanowi źródło kompleksów i zaniżonej samooceny. Podobny efekt wizualny dotyczy lipomastii – natomiast w tym przypadku rozrost dotyczy tylko tkanki tłuszczowej i jest związany z nieprawidłową, zbyt wysoką wagą. Z kolei w przypadku ginekomastii przyczyną jej wystąpienia są zazwyczaj zaburzenia hormonalne lub współwystępujące z nimi schorzenia. W obu przypadkach sposobem na zredukowanie tego problemu może być zabieg chirurgiczny.
PRZYCZYNY GINEKOMASTII
Czytaj więcej
W większości przypadków ginekomastia ma podłoże fizjologiczne. Pojawia się u chłopców w okresie dojrzewania – i jest związana z intensywnymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ich organizmach. W tym czasie może wystąpić zbyt duże stężenie żeńskiego hormonu: estradiolu w stosunku do męskiego: testosteronu. Efektem będzie przerost gruczołów, który zazwyczaj mija po kilku miesiącach. Może się natomiast utrwalić w przypadku chłopców zmagających się z otyłością.
Poza wymienionym czynnikiem hormonalnym może również występować ginekomastia patologiczna. Jest ona objawem lub powikłaniem różnego rodzaju współistniejących schorzeń, wśród których można wymienić np.:
-
niewydolność nerek,
-
nowotwory jąder,
-
guzy nadnerczy,
-
nadczynność tarczycy,
-
nowotwory wątroby,
-
marskość wątroby.
Ponadto ginekomastia może być dziedziczona rodzinnie, a także być efektem stosowania niektórych leków – np. w chorobach układu naczyniowego.
Co najistotniejsze, może również być wywołana przez zmiany nowotworowe w obrębie tkanek gruczołu sutkowego. Z tego względu każdy przypadek ginekomastii powinien zostać skonsultowany z lekarzem, który wykona badanie USG lub zleci mammografię.
GINEKOMASTIA – OBJAWY, Z KTÓRYMI NALEŻY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA
Nowotwór gruczołu sutkowego u mężczyzn to choroba, która w większości przypadków jest wykrywana zbyt późno. Ze względu na niską świadomość społeczną oraz niezbyt wysoką roczną liczbę zachorowań schorzenie to diagnozowane jest zazwyczaj w późniejszym stadium niż w przypadku kobiet. Co za tym idzie: leczenie wdrażane jest w takim momencie, że może się okazać nieskuteczne i daje gorsze rokowania.
Jeśli:
-
zauważasz u siebie niepokojącą asymetrię w obrębie klatki piersiowej – np. jedna pierś nagle stała się większa lub zmieniła kształt,
-
obserwujesz różnicę w wyglądzie czy kolorze brodawek sutkowych,
-
wyczuwasz zgrubienia w piersi lub pod pachą,
-
pierś staje się twarda lub odczuwasz w niej ból,
-
tkanka jest grudkowata w dotyku,
koniecznie zgłoś się do lekarza.
CZY GINEKOMASTIĘ MOŻNA USUNĄĆ TYLKO OPERACYJNIE?
Jeśli przyrost tkanki na piersiach powoduje, że zaczynają one wyglądać kobieco i jest to dla Ciebie nieakceptowalny mankament estetyczny, umów się na konsultację z chirurgiem plastykiem. Warto jednak wiedzieć, że zabieg to niejedyna opcja – przede wszystkim istotne jest zmierzenie poziomu hormonów, gdyż to one mogą wpływać na wygląd Twojej klatki piersiowej. W tym przypadku sam zabieg nie wystarczy, ponieważ problem może nawracać. Konieczne może być wdrożenie terapii hormonalnej i ona sama może dać skutek zniwelowania przyrostu gruczołów. Natomiast jeśli po przeanalizowaniu badań lekarz stwierdzi, że ma do czynienia z tzw. lipomastią, czyli tylko przyrostem tkanki tłuszczowej w związku ze wzrostem wagi – operacja całkowicie zredukuje ten problem.
CZYM SIĘ RÓŻNI GINEKOMASTIA OD LIPOMASTII?
W ginekomastii tkanka jest grudkowata w dotyku, a jej przyrost nie musi być połączony ze zwiększeniem ogólnej masy ciała. Borykają się z nią również mężczyźni szczupli. Tymczasem w lipomastii nadmiar tkanki tłuszczowej obejmuje zazwyczaj także inne części: pośladki czy brzuch. Piersi stają się miękkie w dotyku i kobiece w wyglądzie – jednocześnie prowadzi to zazwyczaj do pogorszenia ogólnego nastroju oraz obniżenia samooceny u Pacjentów. Względy psychiczne: wstyd, frustracja, niskie poczucie własnej wartości to również istotne czynniki w procesie decyzyjnym odnośnie poddania się zabiegowi.
KONSULTACJA I ZALECENIA PRZEDZABIEGOWE
Pierwszym krokiem jest konsultacja z chirurgiem plastycznym, omówienie historii medycznej (choroby przewlekłe, zażywane stale leki itp.) oraz ocena kondycji piersi Pacjenta. Po przeprowadzeniu wywiadu wykluczającego potencjalne przeciwwskazania do poddania się procedurze lekarz informuje o zaleceniach przedzabiegowych i zleca dodatkowe badania. Wśród zaleceń można wymienić m.in.:
-
ograniczenie przyjmowania medykamentów wpływających na krzepliwość krwi,
-
czy odstawienie wyrobów tytoniowych.
PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA ZABIEGU
Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, w tym również istnieje lista przeciwwskazań do poddania się zabiegowi ginekomastii. Są to m.in.:
-
problemy z krzepliwością krwi (wdrożona terapia przeciwzakrzepowa),
-
nadwrażliwość lub alergia na preparaty znieczulające,
-
zły ogólny stan zdrowia Pacjenta,
-
aktywna choroba piersi w wywiadzie,
-
nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
-
choroby nowotworowe lub autoimmunologiczne,
-
choroba Parkinsona,
-
aktywna opryszczka,
-
choroby serca,
-
padaczka.
GINEKOMASTIA – ZABIEG
Zabieg usunięcia przerostu tkanek męskiej piersi potocznie nazywany jest po prostu ginekomastią – podobnie jak problem, który redukuje. Przeprowadza się go, w przypadku gdy problemu tego nie da się zniwelować, stosując stosowne leczenie hormonalne. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że sama operacja poprawia jedynie wygląd, usuwając mankament estetyczny. Nie ma jednak wpływu na przyczynę jego wystąpienia.
Celem zabiegu jest poprawa kształtu klatki piersiowej, poprzez usunięcie nadmiernie rozwiniętych tkanek. W przypadku gdy mamy do czynienia z lipomastią, możliwe jest zastosowanie jedynie liposukcji – czyli odessanie nagromadzonego tłuszczu. Natomiast ginekomastia wymaga wycięcia tkanki gruczołowej. Chirurg wykonuje nacięcia w zaznaczonych wcześniej miejscach, następnie odsysa tłuszcz lub usuwa nadmiar tkanki, a następnie zakłada Pacjentowi szwy i opatrunek kompresyjny. Dzięki uciskowi minimalizuje on obrzęk, wspomagając regenerację.
GINEKOMASTIA – ZALECENIA POZABIEGOWE
Stosowanie się do zaleceń pozabiegowych jest niezbędne do osiągnięcia pożądanego efektu operacji. Wspomaga również szybką regenerację. Należy zatem:
-
stosować opatrunek uciskowy, tak długo, jak zaleci specjalista,
-
unikać wysiłku fizycznego przez określony czas,
-
dbać o rany, a następnie blizny zgodnie z instrukcją lekarza,
-
unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów,
-
powstrzymać się przed moczeniem miejsca zabiegowego,
-
stawić się na wizycie kontrolnej,
-
odstawić alkohol oraz papierosy na co najmniej 3–4 tygodnie,
-
powstrzymać się przed przegrzewaniem skóry,
-
zrezygnować z wystawiania blizn na działanie słońca.
REKONWALESCENCJA
Operacja ginekomastii przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym – co oznacza, że jej przebieg jest bezbolesny. Natomiast po zabiegu mogą pojawić się dolegliwości bólowe, wymagające zażycia wskazanych przez lekarza leków. Naturalne jest również wystąpienie obrzęku, zaczerwienienia oraz zasinień. W dalszym czasie mogą się pojawić przemijające braki czucia. Ostateczne efekty są uzależnione od stosowania się zaleceń lekarskich. Piersi stopniowo będą wyglądać lepiej – a następnie ulegną całkowitemu ustabilizowaniu oraz zagojeniu tkanek. Po kilku tygodniach osiągną pożądany wygląd – a wtedy pozostanie jeszcze odpowiednie dbanie o blizny, tak aby stały się jak najmniej widoczne.
PODSUMOWANIE
Ginekomastia:
-
rozwiązany problem – przerost tkanki gruczołowej i tłuszczowej,
-
czas trwania procedury – około 1–1,5 godziny,
-
znieczulenie – miejscowe lub ogólne,
-
zdjęcie szwów – po 7–10 dniach,
-
ostateczny efekt – po około 3 miesiącach.
GINEKOMASTIA W KRAKOWIE
Mieszkasz w Krakowie lub okolicach? Chcesz odzyskać pewność siebie i poddać zabiegowi? apisz się na konsultacje chirurga plastyka. W Este Estetica zabiegi ginekomastii i lipomastii realizuje lek. Tomasz Brzoskwinia. Zapisy odbywają się telefonicznie.
Ginekomastia Kraków – EsteEstetica – Tomasz Brzoskwinia – chirurgia plastyczna: 503504325
Jak przebiega zabieg ginekomastii
Krok 1 : Konsultacja
- ocena stanu zdrowia i oczekiwań pacjenta, oraz dobór dopasowanej techniki wykonywania zabiegu
- zapoznanie z zaleceniami przed zabiegiem jak i zaleceniami pozabiegowymi, oraz zasadami rekonwalescencji po zabiegu ginekomastii
- przedstawienie przebiegu ginekomastii
- odpowiedź na pytania i rozwianie wątpliwości
Krok 2: Zabieg
- zabieg w gabinecie przeprowadzany przez specjalistę chirurgii plastycznej
- minimalny dyskomfort – zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym
- powrót do domu tego samego dnia po zabiegu lub następnego
Krok 3: Wsparcie po zabiegu
- przekazanie i omówienie zaleceń pozabiegowych
- usunięcie szwów 10-14 dni po zabiegu,
- 1-3 doba usuniecie drenów jeżeli były założone
- wsparcie w rekonwalescencji
Odkryj ofertę Este Estetica
Szczegóły oferty ginekomastii
Wartość zabiegu: Od 9500 zł
Tomasz Brzoskwinia
Specjalista Chirurgii Plastycznej
Poznaj naszego specjalistę
Kto wykonuje zabieg?
- Specjalista Chirurgii Plastycznej
- Absolwent wydziału lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na kierunku lekarskim w 2015 roku oraz kierunku lekarsko-dentystycznego w 2018 roku
- Ukończył szkolenie specjalizacyjne z zakresu chirurgii plastycznej w Oddziale Chirurgii Plastycznej Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie
- Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej(PTChPRiE) oraz International Society of Aesthetic Plastic Surgery(ISAPS)
- właściciel marki ES’ TE Estetica
- Uczestnik wielu konferencji, sympozjów, warsztatów poświęconych tematom chirurgii plastycznej i estetycznej krajowych i zagranicznych.
FAQ
Ginekomastia powinna być najpierw skonsultowana z endokrynologiem, który ustali, czy nie wynika ona z problemów hormonalnych. Jeśli tak – wdroży najpierw stosowne leczenie farmakologiczne, by problem nie powracał. Dopiero po konsultacji z tym specjalistą można umówić się na wizytę do chirurga plastyka, który zaproponuje operacyjne zredukowanie tkanek.
Ginekomastia jest skutkiem różnego rodzaju zaburzeń w obrębie gruczołu piersiowego, bywa dziedziczona genetycznie. Natomiast lipomastia jest skutkiem otyłości – w przypadku jej stwierdzenia konieczna może być wizyta u dietetyka i zmiana nawyków żywieniowych. Nadmiar tłuszczu powodujący, że klatka piersiowa zaczyna przypominać kobiecą, można usunąć operacyjnie.
Jeśli badanie fizykalne oraz obrazowe (USG) wykazało ginekomastię, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak: morfologia z rozmazem, próby wątrobowe, oznaczenie stężenia testosteronu, estradiolu, TSH, FSH oraz LH w surowicy.
Zabieg operacyjny jest obarczony niewielkim ryzykiem – niemniej jednak jak w przypadku każdej ingerencji chirurgicznej w tkanki – nie można całkowicie wykluczyć powikłań. Może to być problem z gojeniem się rany (np. ropna wydzielina), czy wystąpienie w miejscu cięcia blizny przerostowej (keloidu).
Musisz wiedzieć, że w polu zabiegowym pojawią się krwiaki, zaczerwienienie i obrzęki. Będziesz odczuwać umiarkowane dolegliwości bólowe, może również wystąpić podwyższenie temperatury, a także pojawić się dreszcze czy uczucie zmęczenia.
Zabieg usunięcia ginekomastii ma na celu trwałe wycięcie tkanki gruczołowej i tłuszczu. Niestety zdarza się, że problem nawraca, w przypadku gdy nie został odpowiednio wyleczony farmakologicznie (nie zostały unormowane nieprawidłowości hormonalne) lub jeśli Pacjent nadużywa preparatów sterydowych.